Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rýžová dieta

12. 9. 2006

Rýžová dieta

Základem rýžové diety je samozřejmě rýže. Avšak není rýže jako rýže. Na celém světě je pěstováno více než 9000 druhů této "chytré" potraviny, které se liší barvou, chutí nebo vůní... K těm nejznámějším patří bílá dlouhozrnná rýže, rýže basmati, jasmínová rýže nebo neloupaná celozrnná rýže s vysokým obsahem vlákniny. Držíte-li rýžovou dietu, musíte si umět vybírat. Jednotlivé druhy rýže se totiž od sebe zásadně liší. Čím? Glykemickým indexem. Co to znamená? Glykemický index potraviny rozhoduje mimo jiné o tom, za jak dlouho bude mít člověk opět hlad. Zjednodušeně řečeno uvádí, na jak dlouho daná potravina organismus zasytí. Pokud má potravina glykemický index vysoký, nezasytí nadlouho. Za chvíli dostanete chuť znovu jíst. Trápíte se a dieta vás přestane za pár dní bavit. To se vám však v případě tmavé rýže, která má glykemický index velmi nízký, stát nemůže. Proto ji zařazujte do svého jídelníčku daleko častěji než rýži klasickou.

Jakou rýži jíst?

Hnědá neboli natural rýže není průmyslově opracována (na rozdíl od rýže bílé), a proto obsahuje výrazně vyšší obsah vitaminů a minerálů podobně jako rýže parboiled, která se zpracovává při zvýšeném tlaku. Rýže neloupaná obsahuje kromě vitaminů vysoké množství vlákniny. Při rýžové dietě upřednostňujte rýži s nízkým GI (do 55) jako je natural a neloupaná. Tyto druhy rýže "šetří" váš inzulin a nepodporují ukládání tuků.

Rýžový den

Na rýžové dietě nejíte pouze rýži, a už vůbec ne v neomezeném množství. Denní dávka je maximálně 200 gramů rýže před uvařením, což je asi dvojnásobné množství rýže po uvaření, tedy asi 5-6 kopečků na den. Na rýžové dietě musíte dbát kromě výběru jednotlivých druhů rýže i na umírněnou konzumaci tuků. Zásadně omezte živočišné tuky a nahraďte je tuky rostlinnými. Ideální kombinací hlavního jídla na rýžové dietě je drůbeží nebo rybí maso, rýže se zeleninou a rostlinnými oleji, případně s ovocem jako moučník. Jde vlastně o modifikovanou nízkocholesterolovou dietu s nízkým obsahem živočišných tuků s převahou tuků rostlinných, známou také jako středomořská.

Ukázkový jednodenní jídelníček podle rýžové diety

Snídaně:

jogurt nebo polotučné mléčné výrobky jako tvrdý sýr či tvaroh + ovoce

Svačina:

kousek ovoce a kousek zeleniny

Oběd:

Rýže 1000x jinak - vařená rýže s kuřecím, krůtím nebo rybím masem, rýže s ovocem nasladko, mléčná rýže, rýže se zeleninou jako zeleninové rizoto, rýže jako doplněk zeleninového salátu s masem, rýže s masem a sýrem atd.

Svačina:

méně sladké ovoce jako např. jablko, nízkotučný sýr

Večeře:

Netučné mléčné výrobky zejména tvaroh + menší množství rýže + zelenina + tuňák s olivovým olejem (2x týdně)

Jednou týdně nahraďte dávku rýže malou porcí brambor.